Portrét skladatele Antonína Borovičky

Antonin Borovička
Antonín Borovička
* 4. 11. 1895 Davle u Prahy
† 3. 12. 1968 Davle u Prahy
Antonín Borovička se narodil 4. listopadu 1895 v Davli u Prahy. Od svých sedmi let se začal učit hrát na housle, později baskřídlovku, eufonium a kontrabas. Jako dvanáctiletý chlapec hrál s místní kapelou. U svého otce se vyučil hrnčířskému řemeslu. Sám se vzdělával v hudební teorii a své znalosti uplatnil při rozpisování hudby z klavírních výtahů pro dechové nástroje.

V roce 1915 narukoval k 28. pěšímu pluku a po výcviku byl zařazen k hudbě. V lednu 1917 byl hudební útvar zrušen a tehdy byl ve svých 21 letech přidělen k řadovému vojsku, které se stěhovalo na frontu k Terstu. Po zranění došlo k amputaci pravé nohy a v roce 1918 byl propuštěn jako válečný invalida do civilu. Řemeslo, kterému se vyučil, vykonávat nemohl, a proto mu stát přidělil trafikantskou živnost.

Stal se kapelníkem spolkové hudby Vltavan Davle, v jejímž čele stál plnách čtyřicet let. Věnoval se pedagogické činnosti a začal skládat své první skladby. Ve svém vlastnoručně psaném životopise uvádí, že napsal na 60 skladeb, většinou tanečních pro univerzální orchestr a dechovou hudbu, z nichž asi polovina byla vydána tiskem.

Dnes je známa necelá čtyřicítka jeho skladeb, které byly nahrány na gramofonové desky a CD u nás i v zahraničí. Po celý svůj život, který tak miloval a věřil, že bude žít do 100 let, rozdával lidem radost a dobrou náladu.

Jeho životní pouť byla ukončena 3. prosince 1968 ve věku 73 roků.